Ajaloolises Manufaktuuri kvartalis peeti sarikapidu
TagasiEile toimus Tallinnas Manufaktuuri kvartalis sarikapidu, mis tähistab ajaloolise Sitsi vabriku ala teise etapi jõudmist järgmisesse faasi.
Aadressil Manufaktuuri 7 on kinnisvaraarendajal Hepsor valmimas kaks maja, kus kokku 154 korterit ja 452 ruutmeetrit äripinda. Hepsori juhatuse esimehe Henri Laksi sõnul on Manufaktuuri kvartal nende ettevõtte omalaadne kroonijuveel, sest tegu on Tallinnas täiesti ainulaadse ajaloolise piirkonnaga. Kvartali arenduse esimese etapina valmisid 2019. aastal Sitsi Õunaaia kodud. „Toome elu ajaloolisele tööstusalale, mis on üle kümne aasta olnud avalikkusele suletud“ rääkis Laks. „Tuleb tunnistada, et kuigi kinnisvaraturg on olnud viimasel poolaastal pigem ettevaatlik, siis on Manufaktuuri 7 korterite müük läinud hästi – pea kolmandik on juba müüdud ja broneeritud, mis teeb sellest viimase poolaasta kõige paremini müünud uusarenduse Tallinnas.“
Kortereid on ühetoalistest viietoalisteni, pea igal korteril on terrass või rõdu, on hoiuruum jalgaratastele ja kärudele ning erineva suurusega panipaiku. Maju ümbritseb läbimõeldud keskkond, kus on palju rohelust, mänguväljakud ja puhkealad. Kvartali Kopli tänava poolsesse äärde jääb kaks vana ja väärikat õunaaeda, mis lisavad kvartalisse rohelust ja liigirikkust. Läbi kvartali kulgev jalgtee koos ümbritsevate rohealadega loob kvartalisse mõnusa hooviala, mille ehituses on lähtutud taaskasutuse põhimõtetest.
Hepsor arendab Manufaktuuri 7 maju ja kvartalit lähtuvalt rohelisest mõtteviisist. Hooned vastavad energiatõhususklassile A. Üldelektrikulusid aitavad katta hoone katusele paigaldatavad päikesepaneelid. Korterites on energiasäästlik soojustagastusega sundventilatsioon.
Manufaktuuri 7 hooneid ehitab Mitt & Perlebach. Hooned on projekteerinud Molumba arhitektid, sisearhitektuurse lahenduse lõid Lävi sisearhitektid. Manufaktuuri 7 maastiku on projekteerinud Kadarik Tüür Arhitektid.
Manufaktuuri kvartali ajalugu läheb tagasi 19. sajandi teise poolde, mil alustati tootmistegevust ja asutati AS Balti Puuvilla Ketramise ja Kudumise Vabrik. Tegu oli tollal Tallinna ühe suurema tööstusega, mille kuldajal töötas seal üle 2000 töölise. Lisaks vabrikuhoonele ehitati Sitsi asumisse töölistele mõeldud elumajad, kool ja lasteaed. Eelmise sajandi alguses valminud peahoones tegutses vabrik kuni sulgemiseni 2006. aastal. Lähiaastatel luuakse kvartalisse üle 500 korteri ja üle 5000 m2 äripinna kontorite, väikepoodide, kohvikute ja stuudiote jaoks. Lisaks tulevad kvartalisse lasteaed, pargid ja mänguväljakud.